Apple’dan acil durum uygulamasına sesli destek

Eş zamanlı acil durum ve müdahale teknolojileri üzerinde çalışan Hedge Tactical Solutions ile Apple arasında yeni bir anlaşma imzalandı. Anlaşmaya göre yeni Apple uygulaması, cihazlar sessiz durumdayken dahi kullanıcıları acil durumlarda sesli olarak uyarabilecek.

Hedge Tactical Solutions tarafından özellikle okullar için geliştirilen “Active Alert” adlı uygulama, daha önce yangın ve benzeri acil durumlarda bina içindeki tüm kullanıcılarına mesaj gönderip uyarabiliyordu, uygulamanın yeni sürümünde cihazlar sessiz konumda olsa dahi sesli uyarı yapılabilecek. Uygulamanın özellikle silahlı saldırı durumlarında çok sayıda can kaybını önleyebileceği düşünülüyor.

Uygulama ayrıca bina planı ve acil çıkış noktalarını da gösterebiliyor, saldırganın hareketlerini ve gittiği yönü eş zamanlı olarak paylaşabiliyor, aynı anda kolluk kuvvetlerine haber verebiliyor ve tehlike/saldırı geçtiğinde güncel bilgileri kullanıcıları ile paylaşabiliyor. Sesli uyarı sisteminin Apple tarafından 3 ay içinde aktif hale getirilmesi bekleniyor.

Kaynak: App Developer Magazine