Vatan – Atabeyler davasına çifte soruşturma

2006 yılında emniyete gönderilen ihbar maili ile başlayan Atabeyler Davası’yla ilgili Ankara merkezli çifte soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı’nda başlatılan iki ayrı soruşturmada Atabeyler Davasında yargılanan ve halen cezaevinde bulunan Kara Pilot Yüzbaşı Murat Eren hakkındaki delillerin sahte olduğu iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosunda görevli Cumhuriyet Savcısı Mehmet Turgay tarafından yürütülen soruşturma kapsamında cezaevinde bulunan Murat Eren’in müşteki olarak ifadesine başvuruldu.

 Bilgisayarına müdahale
 Eren hakkındaki suçlamaların delili olan 200 Nolu CD üzerinde incelemeler yapan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyeleri, Eren’in cezaevinde olduğu bir tarihte suçlamaya konu CD’ye ve bilgisayarına müdahale de bulunulduğu tespit edildi. Raporda, “Dokümandan altısının görünen son erişim tarihleriyle aynıysa da, 9 dokümanın tümünün son değiştirme tarihlerinin cihaza el konulmasından 2 ay sonrasına üzerinde değişiklik yapıldıktan sonra kaydedilerek kapatılmış. Bu durum delil manipülasyonuna ilişkin kuşkular doğurmakta” ifadesini kullandı.

‘Hukuka aykırı’

Türkiye’nin tek Adli Bilişim Mühendisi ve Sertifikalı Siber Adli Bilişim Profesyoneli olan Tuncay Beşikçi ise bilgisayar ve diğer ortamlar üzerinde verilerinin değiştirilmesi, manipüle edilmesi veya yok edilmesi şüphesi oluşmuş ve delillerin mahkemeler tarafından kabul edilemeyecek “hukuka aykırı” delil olarak nitelendirilmesi kanaati oluşmuştur” değerlendirmesi yaptı.
Polisler araştırılıyor
Eren’in avukatı Hüseyin Ersöz’de bu isnatlar üzerine suç duyurusunda bulunarak müvekkili hakkında kumpas kurulduğunu belirtti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu soruşturma başlattı. Cumhuriyet Savcılığı Atabeyler Soruşturması’nda görev alan polislerin gerçekleştirdiği hukuka aykırı işlemler araştırılıyor.