Aydınlık – Hileyi çözen uzmanla konuştuk

Bylock listelerinden binlercesi ayıklandı.

FETÖ’nün masum insanların telefonlarına iradeleri dışında “ByLock izi” bırakan kumpasa ilişkin yürütülen çalışma tamamlandı. ByLock’la ilişkilendirilen binlerce kişiye tahliye yolu açıldı. Aydınlık’a konuşan Adli Bilişim Uzmanı Beşikçi, “Bu kumpas FETÖ’nün kaos planlarını bir kez daha ortaya çıkardı” dedi.

FETÖ tarafından geliştirilen “Mor Beyin” yazılımıyla, aralarında namaz vakti, müzik ve oyun sitelerinin de olduğu 8 uygulamaya gizli ByLock bağlantısı yerleştirilmesiyle ilgili çalışma tamamlandı. Güvenlik birimlerinin, telefonlarda “ByLock izi” bırakan tuzak nedeiylemağdur olan vatandaşlarla ilgili raporu tamamlayarak yeni listeleri Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Söz konusu listenin ilgili mahkemelere ulaştırılmasıyla birlikte “isimleri ayıklanan” binlerce kişinin tahliye edileceği tahmin ediliyor. Konuyu Aydınlık’a değerlendiren Adli Bilişim Uzmanı Tuncay Beşikçi, “Bu kumpas FETÖ’nün ne kadar tehlikeli bir örgüt olduğunu, tezgahladıkları şeytani kaos planlarını bir kez daha ortaya çıkardı” dedi.

Balyoz, Ergenekon, Poyrazköy ve OdaTV gibi davalarda hazırladıkları raporlarla sahtecilikleri ortaya çıkaran adli bilişim uzmanları Tuncay Beşikçi ve Koray Peksayar, söz konusu uygulamaları kullanan kişilerin farkında olmadan ByLock sunucusuna yönlendirildiklerini ve böylece telefonlarında “ByLock izi” oluştuğunu saptamışlardı. Kullanıcıdan bağımsız ve habersiz olarak gerçekleşen yönlendirme yüzünden, kullanıcının telefonunda ByLock programı yüklü olmadığı halde ByLock sunucusu ile bağlantı kurmuş gibi gözüküyordu.

UYGULAMA SAHİPLERİ FETÖ’YLE İLİŞKİLİ

Adli Bilişim Uzmanı Tuncay Beşikçi, Aydınlık’a yaptığı açıklamada ByLock yönlendirmelerini yapan uygulamaları geliştiren kişilerden tespit edebildikleri hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu belirterek, şu bilgileri aktardı: “Birini bizzat ben tespit ettim. Morbeyin altında Freezy müzik ve çeşitli sözlük uygulamalarını geliştiren kişi Kemalettin Cengiz Erbakırcı. 1981 Kayseri doğumlu, Samanyolu okullarından mezun ve İTÜ’de bilgisayar mühendisliği okumuş. TÜBİTAK BİLGEM’de FETÖ firarisi Hasan Palaz’ın ekibinde çalışmış, 17/25 sonrası kurumdan istifa ederek yurtdışına kaçmış, halen eşi ve iki çocuğuyla birlikte Avrupa’da yaşıyor. Kız kardeşi de ByLock şüphesiyle tutuklanmıştır ve davası devam etmektedir”

“Namaz Vakitleri” ve “Kıble Pusulası” uygulamalarını geliştiren kişinin 1983 Şarkışla doğumlu Yasin Alpen olduğu saptandı. Alpen de Erbakırcı gibi FETÖ’cü Palaz’ın ekibinde çalışmış, 17/25 Aralık’tan sonra kurumdan istifa ederek Almanya’ya kaçmıştı. Beşikçi, söz konusu kişilerin bir dönem Ankara’da ortak bir bilişim firması açtığını kaydetti.