Aydınlık – Öğrenci tabletlerinde Kakao Talk kalıntısı var

2016 sonrası güncellenen tüm öğrenci tabletlerinde FETÖ soruşturmalarına konu olan Kakao Talk uygulamasının kalıntılarının olduğu açıklandı

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’nün kripto haberleşme uygulamalarıyla ilgili Adli Bilişim Uzmanı Tuncay Beşikçi’den yeni bir açıklama geldi. ByLock, Eagle ve Falcon gibi uygulama kullananların FETÖ ile bağlantısı olduğunu söyleyen Beşikçi Kakao Talk’ın hemen herkesin telefonunda kalıntısı olduğunu ifade etti. Beşikçi, konuyla ilgili şöyle devam etti:

300 MİLYON KİŞİ KULLANIYOR

“ByLock, Eagle ve Falcon tamam da Kakao Talk ile örgütsel bağ kurulamaz. Hemen herkesin telefonunda Kakao Talk kalıntısı bulunabilir. Kalıntı bulan memur arkadaşlar en azından kaynağını da yazmalıdır ki insanları yok yere terörle ilişkilendirilmesin. Türkiye’de kullanılan en az 250 bin Android tablette (cep telefonları hariç) FETÖ uygulaması olarak suç isnat konusu olan ‘Kakao Talk’ kalıntısı bulunabilir. Bu tabletlere Fatih Projesi’yle okullarda dağıtılanlar da dahil. Ocak 2016 sonrası güncellenen tüm öğrenci tabletlerinde Kakao Talk kalıntısı var. Yeni alınan tablette kurulu gelen 300 milyon kişinin kullandığı ES Dosya Yöneticisi uygulaması, otomatik olarak güncellenip 5248 farklı uygulama ‘ismi’ indiriyor. 130 milyon üyesi olan Kakao Talk’taki milyonlar arasından teröristi bulup ihraç edenleri kutluyorum.”

Bu arada Kahramanmaraş 2. Ağır Ceza Mahkemesi de önceki gün Kakao Talk ve Tango gibi uygulamaların delil sayılamayacağını belirterek 10 kişi hakkında beraat verdi.