BİANET – Medya Yapılanması Davasında 7 Sanık Esas Hakkında Savunma Yaptı

“FETÖ medya yapılanması” davasında Kılıç, Memiş, Akkuş, Kaya, Köseli, Taş ve Kuloğlu esas hakkında savunmalarını yaptı. Emre Soncan’ın dosyası ayrıldı.

“FETÖ” medya yapılanmasında yer aldıkları iddiasıyla aralarında gazeteci Murat Aksoy ve müzisyen Atilla Taş‘ın aralarında yer aldığı 19’u tutuklu 29 medya çalışanının “örgüt üyeliği” ve “darbe teşebbüsü” suçlamasıyla yargılandığı davanın bugünkü (22 Şubat) duruşmasında sanıkların esas hakkındaki savunmaları alınmaya başlandı.

Sanık sayısı 28’e düştü

Duruimada ara kararını açıklayan mahkeme Emre Soncan hakkında başka bir dava açıldığı gerekçesiyle dosyasını ayırdı. Soncan “Bugün de mi tahliye olacamayacağım” dedi.

Soncan’ın dosyasının ayrılmasıyla sanık sayısı 28’e düştü.

Duruşmanın öğleden önceki kısmında eski Habertürk televizyonu çalışanı ve kapatılan Meydan gazetesi yazarı Abdullah Kılıç esas hakkındaki savunmasını yaptı.

Yargılananlar

Davada Said Sefa ve Bülent Ceyhan hakkında yakalama kararı bulunuyor. Murat Aksoy, Atilla Taş, Cihan Acar, Bünyamin Köseli, Davut Aydın, İbrahim Balta, Ali Akkuş ve Muhterem Tanık tutuksuz olarak, Bayram Kaya, Cemal Azmi Kalyoncu, Habip Güler, Hanım Büşra Erdal, Ufuk Şanlı, Cuma Ulus, Mutlu Çölgeçen, Ahmet Memiş, Ünal Tanık, Muhammet Sait Kuloğlu, Yetkin Yıldız, Yakup Çetin, Seyid Kılıç, Mustafa Erkan Acar, Hüseyin Aydın, Abdullah Kılıç, Oğuz Usluer ve Gökçe Fırat Çulhaoğlu tutuklu olarak yargılanıyor.

Atilla Taş: Suçuzum, beraatimi istiyorum

Ardından Atilla Taş savunma yaptı. “Adil yargılamanız için teşekkür ederim” diyen Taş’a Mahkeme Başkanı Akıncı “İlk defa biri böyle bir şey söylüyor” diye cevap verdi.

Taş savunmasında şunları söyledi:

“Samimiyetle söylüyorum. İyi insanlarsınız. Lütfen beni hapse atmayın. Savcı benim yeniden tutuklanmamı istemiş ama ben orayı kaçırdım.

“Benim eskiden aldığım reklam karşılığındaki telefon incelenmiş, ByLock var denmiş ama biz incelettik bu bir reklam çerezi. Savcı beyi tebrik ederim sonunda benden terörist çıkarmayı başardınız.

“Yukarıda bugün bir kız benimle fotoğraf çekirdi, fotoğrafta zafer işareti yaptı. Hanıma ‘eyvah bir dava daha geliyor’ dedim. Artık insanlara ‘soruşturmanız var mı’ diye. Şaka yaptım sanıyorlar. Her hafta adli kontrol için parmak izi veriyoruz, herkes bir defa basıyor makineye, ben 3 defa basıyorum bir de selfie çekiyorum ki sıkıntı olmasın.

“Hiçbir zaman terör örgütüne üye olmadım, yardım etmedim. Ben suçsuzum. Beraatimi rica ediyorum.”

Taş’ın ardından avukatı Ali Deniz Ceylan da, müvekkilinin dijital inceleme raporuna konu suçlama ile ilgili adli bilişim uzmanı Tuncay Beşikçi‘nin hazırladığı uzman mütalaasını sundu.