Cumhuriyet – 267 gününü çaldılar

Çalışanımız Emre İper, haksız yere tutsak olduğu Silivri’den tahliye edildi.

İper ve avukatı, ilk günden itibaren İperin telefonunda ByLock kurulmadığını söylemiş, bilişim uzmanı da onları doğrulamıştı. Ancak mahkeme dinlememişti.

“MorBeyin” programının altınca yerleştirilen programları kullanmaları nedeniyle iradeleri dışında ByLock IP’lerine yönlendirilen 11,480 kişiden birisi olan ve 267 gündür ByLock kullandığı iddiası ile tutuklu bulunan muhasebe çalışanımız Emre İper, dün Silivri Cezaevinden tahliye edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı önceki gün yapı açıklamada söz konusu listeyi ilgili illerdeki savcılıklara gönderdiğini belirtmişti. İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’ne listenin dün ulaşması üzerine mahkeme, İper’in yurtdışı çıkış yasağı konularak tahliye edilmesine karar verdi.

3 satırlık notla tutuklama

Emre İper, Cumhuriyet davası iddianamesini hazırlayan savcılardan Yasemin Baba’nın talimatı ile 6 Nisan’da gözaltına alınmıştı. Savcı Baba, 2016’da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlatığı bir soruşturma kapsamında gözaltına aldırana dek ifadeye çağırmadığı İper’in ByLock kullanıcısı olduğunu iddia ederek tutuklama istemişti. İstanbul 12. Sulh Hakimliği yargıcı Ömer Harun Özbek de İper’i KOM Daire Başkanlığı’nın 3 satırlık bilgi notuna dayanarak tutuklamıştı.

İper, Cumhuriyet iddianamesinde isminin ve telefon numarasının “ByLock kullanıcısı” olarak geçtiğini görmesi nedeniyle tutuklamandan önce telefonunun yedeklemesini almıştı. Yedeklemenin soruşturma dosyasında olmasına karşın Savcı Baba, İper’in telefonu ile ilgili herhangi bir rapor aldırmamıştı.

Bilişim uzmanı da söyledi

Bunun üzerine gazetemizin avukatları tarafından İper’in telefonunun yedeklemesi ile ilgili yeminli adli bilişim uzmanı K. Peksayar’dan uzman mütalaası alındı. Mütalaada, İper’in telefonunda ByLock’un kurulduğuna veya kurulup kaldırıldığına dair herhangi bir ize rastlanmadığı belirtildi. Bu mütalaa soruşturma aşamasında Savcı Baba’ya sunuldu. Ancak Savcı Baba rapora rağmen hazırladığı iddianamede İper’in FETÖ üyesi olduğunu iddia etti. İddianame, Cumhuriyet davasının ilk günü olan 24 Temmuz’da mahkemeye gönderilmeden ve İper’in avukatlarına verilmeden Sabah gazetesine servis edilmişti. Haberde İper’in 204 kez ByLock’a giriş yaptığı iddia edilmişti.

İper hakkında açılan davanın Cumhuriyet davası ile birleştirilmesinin ardından İper’in telefon yedeklemesi üzerinde inceleme yapan Adli Bilişim Mühendisi Tuncay Beşikçi duruşmada tanık olarak dinlendi. Beşikçi, İper’in ByLock programını kurmadığını belirterek, “Freezy isimli bir müzik programı üzerinden yönlendirilmiştir. Bu yönlendirmeyi yapan kişiler de FETÖ ile ilgililerdir” demişti.

3 aydır gelmeyen rapor

Beşikçi, gerçek ByLock kullanıcılarının tespiti için ByLock’tan önce Morbeyin kaydı olup olmadığına bakılması gerektiğini dile getirmişti. Beşikçi’nin tanıklığına rağmen Abdurrahman Orkun Dağ başkanlığındaki İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, İper’i serbest bırakmamıştı. Heyet, 11 Eylül’deki ikinci duruşmada bir başka bilirkişiden rapor talep etmişti, ancak aradan 3 ay geçmiş olmasına karşın rapor dosyaya gelmediği için geçtiğimiz günlerde görülen 5. duruşmada da İper’in tutukluluğunun devamına hükmedilmişti.

İstanbul / Cumhuriyet