Cumhuriyet – ‘Mor Beyin’ kumpasını çözen Tuncay Beşikçi, mahkemeyi yanıltmakla suçlandı

‘Mor Beyin’ kumpasını çözen, 11 bin 480 kişinin FETÖ haberleşme ağı ByLock’a irade dışı yönlendirildiğini bulan Tuncay Beşikçi, hakkında yapılan ihbar nedeniyle mahkemeyi yanılttığı iddiasıyla ifade verecek.

‘Mor Beyin’ kumpasını çözen ve 11 bin 480 kişinin FETÖ haberleşme ağı ByLock’a irade dışı yönlendirildiğini ortaya çıkaran Tuncay Beşikçi, hakkında yapılan ihbar nedeniyle mahkemeyi yanılttığı iddiasıyla ifade verecek.

ByLock kumpasını çözen bilirkişi Tuncay Beşikçi, hakkında yapılan bir ihbar nedeniyle disiplin soruşturması başlatıldığını twitter hesabından duyurdu. Beşikçi ifade vermesi istenen olayla ilgili olarak, “FETÖ ile mücadelede bugün: Raporumda ByLock kumpasını kuran FETÖcüleri açıkladığım, Namaz/Kıble uygulamalarındaki yönlendirmeyi bilimsel olarak ortaya koyduğum için mahkemeyi yanıltmaya teşebbüs etmişim, savunmam isteniyor. Gülsem mi ağlasam mı!” mesajını paylaştı.

Beşikçi’nin ifade vermesi istenen soruşturmayla ilgili detay ise şöyle:

Beşikçi, Isparta 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2017/26 Esas sayılı dosyası bilirkişi olarak atandı. Yapılan bir ihbar kapsamında ise Beşikçi mahkemeyi yanıltmakla suçlandı. Hakkında soruşturma açılan Beşikçi ifadesinin alınması için 8 Ocak 2018 tarihinde davet edildi.

FETÖ’yle mücadele böyle olmaz

Hakkında açılan soruşturmayla ilgili olarak görüştüğümüz Tuncay Beşikçi şunları söyledi: “Mahkemeye bilirkişi olarak tutuklu yargılanmakta olan sanıkların telefonlarında ByLock bulunduğunun ispatlanamadığını raporla bildirdim. Raporda telefonlara Namaz/Kıble uygulamalarındaki yönlendirmeyle yükleme yapılabileceğinin bilimsel olarak kanıtlarını iki farklı bulguya yer verdim. Ancak Ipsarta 3. Ağır Ceza Mahkemesi rapor istemediğini ve yönlendirme yaptığımı iddia ederek şikayette bulunmuş. Oysa benim bilirkişi olarak mahkemelere istenmese de rapor gönderme hakkım var. Bilirkişilik kurumuna ve savcılığa mahkemece iki ayrı yazı yazılarak şikayette bulunulmuş. Bilirkişilik kurumu ifademe başvurmak üzere çağırdı. Mahkeme bu yazıyı Kasım ayında hazırlamış, Aralık ayında ise 11 bin 480 kişinin FETÖ haberleşme ağı ByLock’a irade dışı yönlendirildiğinin ispatlanması nedeniyle tahliyeler yaşandı. Hatta beni şikayet eden Isparta 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hakkımda şikayette bulunmasına neden olan dosya kapsamında da sanıklar tahliye edildi. Çünkü bu kişiler de Mor Beyin kumpası mağdurlarındandı. Benim bu soruşturmayla ilgili olarak diyeceğim şu. Şikayet edenlerin canları sağolsun. Ben ifade veririm. Ortaya çıkan gerçekle onlarca insanın mağduriyeti son buldu. Son olarak diyeceğim şu: FETÖ’yle mücadele böyle olmaz”

Kaynak: Cumhuriyet