ENPOLİTİK – Mehmet Acet, üç adalet savaşçısından niçin bahsetmedi?

Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet, bugün bylock mağdurlarını yazdı ama bylock tuzağını ortaya çıkaran Ali Aktaş, Koray Peksayar ve Tuncay Beşikçi’den tek kelime bahsetmedi.

Acet Adalet bakanı ile görüştüğünü ve Külliye önünde şehit olan bir bir gençten bylock çıkması üzerine işin peşine düşüldüğünü ifade etti. Oysa kamuoyu, günlerdir bylock tuzağının Ali Aktaş, Koray Peksayar ve Tuncay Beşikçi’nin adâlet arayışı sonunda çözüldüğüne şâhit oldu.

Mehmet Acet’in yazısı şöyle:

“Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile ‘Bylock mağdurları’ meselesini konuştum.

Geçen hafta Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açıklamasıyla “11 bin 480 kişinin telefonunun iradeleri dışında Bylock’a yönlendirildiği” ortaya çıkmıştı.

Adalet Bakanı görüşmemizde, “Külliye’de şehit olan bir gencin telefonundan Bylock çıktı. FETÖ ile yan yana gelmesi mümkün olmayan insanlar vardı. Bunun üzerine meselenin üzerine eğilmeye karar verdik” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuyla yakından ilgilenmiş.

Erdoğan’dan “Suçu olanla olmayanlar ayrıştırılsın” talimatı gelince, Adalet Bakanı 2 ay kadar önce bu konu üzerinde çalışmaya başlamış.

Bakan Gül, MİT ve BTK’nın mutabık kalmasıyla ‘Mor Beyin Yüklemesi’ meselesinin netleştiğini, geride herhangi bir soru işaretinin kalmadığını söyledi. Her duruma uygun kara propaganda yöntemleri geliştirme konusunda üzerlerine kimsenin su dökemeyeceği gerçek FETÖ’cüler, doğal olarak bu yeni gelişmeyi de istismar etmeye başladılar.

Oysa şöyle bir gerçek var:

Bu yeni durumda da Bylock meselesi, örgütün şifrelerini çözme konusunda en güçlü delil olmayı sürdürüyor.

DARBENİN GEREKÇELERİNDEN BİRİ BYLOCK’UN ELE GEÇİRİLMESİ OLMUŞTU

MİT’in Bylock’un ana serverını Litvanya’dan ‘paketleyip’ getirmesi, 15 Temmuz öncesi ve sonrasında örgütle mücadeleye ciddi katkılar sağladı.

Ocak 2016 tarihi itibarıyla bu uygulama, arşiviyle birlikte istihbarat biriminin eline geçmişti.

FETÖ’nün ‘enselendiğini’ fark etmesi ise, ilerleyen aylarda bu uygulamayı aktif şekilde kullananların isim listelerinin ilgili kurumlara iletilmeye başlamasıyla oldu.

Örneğin, 2016 Ağustos’unda yapılacak YAŞ toplantısı için listelerin çalışılmaya başlandığı Nisan/Mayıs aylarında, 600 kadar Bylock kullanıcısı muvazzaf askerin isimleri TSK’ya iletilmişti bile.

Bu isimler yapılacak ilk YAŞ toplantısında ihraç edileceklerdi.

Ki, 15 Temmuz darbe kalkışmasının birkaç gerekçesinden birinin, örgüt içinde “Yakayı kaptırdık, darbe yapmasak bile bizi temizleyecekler” korkusu ile ilgili olduğunu Ankara’da çokça konuşulduğu için biliyoruz.

Nitekim darbenin kurmay beyinlerinden biri olan dönemin Genelkurmay Personel Daire Başkanı Mehmet Partigöç’ün eşine 15 Temmuz gecesi bıraktığı bir notta geçen, “Bu başkaldırıyı yapmasaydım da beni hayatımın sonuna kadar hapse atacaklardı” sözleri, benim zihnimde hep, darbe öncesi ‘enselenmiş olduklarını fark etmiş olması’ biçiminde çağrışım yapmıştır.

BU ÇABAYI DESTEKLEMEK LAZIM

Bylock’un örgütün iletişim kanalı olduğu konusunda ortada bir şüphe yok.

Yargıtay’ın ilgili dairesi de, bu uygulamanın geçerli bir delil olduğu konusunda kararını vermiş durumda.

Bu böyle iken, FETÖ ile ilgisi olmadığı halde tuzağa düşürülerek bu ağa itilenlerin aklanmış olması, örgüte değil, olsa olsa adalete hizmet eder.

Yargı makamlarının ince ince titizlik göstermesi, suçlu ile suçsuzu özenli bir şekilde ayrıştırma çabası, kamu vicdanında “Demek ki toptancı bir yaklaşım yok, kılı kırk yaran bir gayret var” duygusunun gelişmesine hizmet eder.

Devlete, mahkemelere duyulan güven artar.

Buradan FETÖ’nün ekmeğine yağ sürmek gibi bir anlam çıkmaz. Sadece Bylock meselesinde değil, bu davaların bütününde, Kamudan yapılan ihraçlarda/açığa almalarda da bu kriterin gözetilmesi büyük önem taşıyor.

Buna kendi şahitliğimden bir örnek vereyim:

FETÖ SORUŞTURMALARINI KİŞİSEL ÇIKARLARI İÇİNKULLANANLARA DİKKAT!

15 Temmuz gecesi, henüz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı gelmeden önce evinden çıkan, havaalanının yolunu tutan, korna çalarak kendi imkanıyla etraftaki insanları sokağa çağıran bir yakınım, darbe kalkışmasından birkaç gün sonra müfettiş olarak çalıştığı kurumda açığa alınmıştı.

Bu yakınım, FETÖ’ye kenardan köşeden herhangi bir bulaşıklığı olmadığı halde kendisi gibi açığa alınan bir arkadaşının da ismini bana verdi.

Bu konuyu o günlerde, çalıştığı kurumun başındaki Kabine üyesine aktardım.

Sağ olsun hemen ilgilendi, birkaç gün sonra döndü ve bu iki genç insanın örgütle herhangi bir alakalarının bulunmadığını, göreve en kısa sürede döneceklerini beyan etti. Döndüler de…

Sonra anladık ki aynı kurumda çalışan başka görüşten müfettişler, fırsat bu fırsat bizim bu gençleri de FETÖ torbasına atıvermişlerdi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile yürüyen FETÖ davalarını da konuştum.

Yargı makamlarının işlerini düzgün, etkili ve hızlı bir şekilde yürütmeleri için her türlü imkanı sağladıklarını anlattı.

En ciddi sorunun Emniyetteki dijital verilerin incelenmesinde yaşandığını söyledi.

FETÖ davalarıyla ilgili 1 milyon 300 bin dijital verinin şu ana kadar yüzde 30’unun tamamlanabildiği bilgisini verdi.

Kolay iş değil tabi.

Davalar birinci derece mahkemelerde tamamlandıktan sonra temyiz makamı olan Yargıtay’a geliyor.

Alt mahkemeler işini bitirdikçe, Yargıtay’ın yükü daha da artacak. Bunun için de önemli bir tedbir alındı.

Başka yerlerinden tartışılan son KHK ile Yargıtay’a 100 yeni üyenin alınabilmesinin önü açıldı.

Bu kararın temel gerekçesi, temyiz için gelen dosyalara bakacak yüksek hâkim ekibinin güçlü hale getirilmesi.

Sonuç itibarıyla adaletin düzgün işlemesi kadar, zamanında tecelli etmesi de büyük önem taşıyor.”

Kaynak: ENPOLİTİK