Evrensel – Cumhuriyet çalışanı Emre İper tahliye edildi

Cumhuriyet gazetesi muhasebe çalışanı Emre İper, ByLock güncellemesi sonrası tahliye edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Mor Beyin” programının altına yerleştirilen programları kullanmaları nedeniyle iradeleri dışında ByLock IP’lerine yönlendirilen 11 bin 480 kişiden biri olduğunu tespit ettiği Cumhuriyet gazetesi muhasebe çalışanı Emre İper, yapılan itiraz üzerine tahliye edildi.

Emre İper’in telefonunda ByLock olmadığı defalarca kanıtlanmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Mor Beyin” programının altına yerleştirilen programları kullanmaları nedeniyle iradeleri dışında ByLock IP’lerine yönlendirilen 11 bin 480 kişiden biri olan Cumhuriyet muhasebe çalışanı Emre İper’in tahliye edilmesi için, avukatları dün İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuruda bulunulmuştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yolladığı listeyi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı mahkemeye göndermediği için İper tahliye edilmemişti. Edinilen bilgiye göre listenin Ankara’dan gönderildiği ancak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın liste ile ilgili mahkemelere göre tasnif edip yollayacağı öğrenildi. Buna karşın Çağlayan Adliyesi’ndeki İstanbul 35. Ağır Mahkemesi, Bylock kullanıcısı olduğu iddiasıyla tutuklu bulunan Saadet Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi avukat Mustafa Yaman’ı, güncellenen Bylock listesinde adının yer alması üzerine tahliye etti.

Emre İper, Cumhuriyet davası iddianamesini hazırlayan savcılardan Yasemin Baba’nın talimatı ile 6 Nisan’da gözaltına alınmıştı. Savcı Baba, 2016’da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir soruşturma kapsamında gözaltına aldırana dek ifadeye çağırmadığı İper’in ByLock kullanıcı olduğunu iddia ederek tutuklanmasını istemişti.

Yeminli adli bilişim uzmanı Koray Peksayar’dan alınan uzman mütalaasında İper’in telefonunda ByLock’un kurulduğuna ya da kurulup kaldırıldığına dair ize rastlanmadığı belirtildi. Bu mütalaa soruşturma aşamasında savcı Baba’ya da sunuldu. Ancak savcı Baba bu rapora rağmen hazırladığı iddianamade İper’in FETÖ üyesi olduğunu iddia etti. İper hakkında açılan davanın Cumhuriyet davası ile birleştirilmesinin ardından İper’in telefon yedeklemesinin üzerinde inceleme yapan adli bilişim mühendisi Tuncay Beşikçi duruşmada tanık olarak dinlendi. Beşikçi, İper’in ByLock programını kurmadığını belirterek, “Freezy isimli bir müzik programı üzerinden yönlendirilmiştir. Bu yönlendirmeyi yapan kişiler de FETÖ ile ilgililerdir” demişti. Beşikçi, gerçek ByLock kullanıcılarının tespiti için ByLock’tan önce “Mor Beyin” kaydı olup olmadığına bakılması gerektiğini dile getirmişti. Beşikçi’nin tanıklığına rağmen Abdurrahman Orkun Dağ başkanlığındaki İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, İper’i serbest bırakmamıştı. Heyet, 11 Eylül’deki ikinci duruşmada İper’in telefonu üzerinde bir başka bilirkişiden rapor talep etmişti, ancak aradan 3 ay geçmiş olmasına karşın rapor dosyaya gelmediği için geçtiğimiz günlerde görülen 5. duruşmada da İper’in tutukluluğun devamına hükmedilmişti.