FETÖ için “siber üs” kuruldu

FETÖ soruşturmasında ele geçen dijital verilerin incelenmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde özel bir ekip kuruldu. Birim için 15 Temmuz’dan sonra kapatılan Turgut Özal Üniversitesi’nin yurdu üs olarak kullanılacak. Dijital veriler, özel olarak seçilen 80 polis tarafından incelenecek.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan geniş çaplı soruşturmalarda elde edilen dijital veriler araştırılıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı bünyesinde, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının koordine ettiği özel bir ekip kuruldu.

FETÖ/PDY soruşturmasında ele geçen dijital veriler özel bir ekip tarafından araştırılacak.

Birim için 15 Temmuz’dan sonra kapatılan Turgut Özal Üniversitesi’nin yurdu üs olarak tasarlandı.

Söz konusu birim, el konulan bilgisayar, telefon, flaş bellek ve diğer dijital verileri çözecek, bilgileri deşifre edecek.

Dijital verilerin incelenmesi için özel olarak seçilmiş 80 polisin görevlendirildiği öğrenildi.

Oluşturulan bu birim sayesinde, dijital veriler daha hızlı ve etkin bir şekilde çözümü gerçekleştirilecek, böylece soruşturmaların kısa sürede tamamlanması da sağlanacak.

Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanlıkları, Akıncı Hava Üssü gibi kritik kurumların bulunduğu Ankara’da, kalkışmanın en önemli isimlerinin bilgisayar, telefon ile diğer dijital verilerine el koyulmuştu.

Kaynak: Ulusal Kanal