Hürriyet – Bilirkişiden Poyrazköy raporu ‘Oynanmış’

‘Kafes eylem planı’, ‘Amirallere suikast’, ‘Gölcük’te ele geçirilen belgeler’ ile ÇYDD ve Çağdaş Eğitim Vakfı yöneticileri hakkındaki iddiaların birleştiği 86 sanıklı Poyrazköy davasında sunulan bilirkişi raporunda, “CD ve DVD’lerde bulunan suç unsuru içeren dosyaların tarih ve saatleriyle oynanmış, manipüle edilmiş” denildi.

3 numaralı DVD ve 1 numaralı CD üzerinde inceleme yapan Adli Bilişim Mühendisi Tuncay Beşikçi, 13 sayfalık bilirkişi raporunda özetle şöyle dedi:

SAVCI, DVD’DEN ÖNCE SORMUŞ

“Emniyet tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 22 Nisan 2009’da gerçekleştirilen arama ve el koyma sırasında kanun ve yönetmeliklerin aksine el konulan dijital materyallerin adli imajları olay yerinde alınmamıştır. Kanıtlara el konulan 22 Nisan 2009 tarihinde olay yeri ekibi kanıtların birer kopyasını alıp (imaj), oluşturulan bu kopyanın ‘elektronik mühür’ olarak tabir edebileceğimiz HASH değerleri şüpheliye verilmemiş, tutanak tutulmamıştır. İmajlara yönelik HASH değerleri hesaplanamadığı için delil bütünlüğünün sağlanamamakta, delillerin güvenilirliğine dair kesin olarak bir ifade kullanılamamaktadır. Mahkeme delilleri kabul etmemelidir. 4 Mayıs 2009’da imajı alınan DVD’de bulunan Kafes Eylem Planı dosyaları, bu tarihten 1 hafta önce 27 Nisan 2009’da Savcı Ercan Şafak tarafından yapılan sorguda şüphelilerden Eren Günay’a sorulmuştur.

RAPOR EKSİK, MANİPÜLE EDİLMİŞ

Dava ile ilgili Emniyet ve TÜBİTAK’ın yazmış olduğu raporlar, Adli Bilişim raporlama standartları açısından eksiktir. Davanın gidişatını direkt olarak etkileyebilecek çok önemli bilgiler raporlara yansıtılmamıştır. Rapor içinde doğru olmayan ifadeler kullanılmıştır.

CD ve DVD’lerde bulunan suç unsuru içeren dosyaların tarih ve saatleriyle oynanmış olduğu ve manipüle edildiği, suç unsuru içeren dosyaların emniyette inceleme altında olduğu 24 Nisan 2009 ve 9 Mayıs 2009 tarihleri arasındaki sürede bilgisayar sistem tarihinin geri alınması sureti ile 1 no’lu CD ve 3 no’lu DVD’ye eklendiğine dair ciddi şüpheler oluştuğu, son derece şüpheli olan ve manipülasyona uğramış dijital meteryallerin mahkemelerce delil olarak kabul edilemeyeceği ve yargılama aşamasının varsa diğer deliller üzerinden devam etmesi gerektiği kanaatine varılarak uzman mütalaası hazırlanmıştır.”

ADLİ TIP’A DA GÖNDERİLSİN

Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması üzerine, İstanbul 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nden Kartal’daki İstanbul Anadolu 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen Poyrazköy davasının yeni mahkemesindeki ilk duruşması geçen eylül ayında görüldü. Mahkeme heyeti, Levent Bektaş’ın avukatı Hüseyin Ersöz’ün talebi üzerine, dosyadaki 3 numaralı DVD ve 1 numaralı CD üzerinde bilgisayar mühendisi ve bilişim sistemleri uzmanından oluşacak 3 kişilik bilirkişi incelemesi yaptırılmasına karar vermişti. Rapor henüz mahkemeye sunulmadı ama avukat Ersöz’ün talebi üzerine Adli Bilişim Mühendisi Tuncay Beşikçi rapor hazırladı ve hazırlanan rapor Ersöz tarafından mahkemeye sunuldu. Avukat Ersöz, sunulan raporun bilirkişiler tarafından değerlendirilmek üzere Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesini de talep etti.

YARGILAMANIN SEYRİ DEĞİŞİR

Avukat Hüseyin Ersöz ise bilirkişi raporu için, “Türkiye’deki tek Adli Bilişim Mühendisi olan Tuncay Beşikçi tarafından yapılan inceleme neticesinde davanın delillerine polis tarafından el konulduktan sonra müdahale edildiği hususundaki tespitler yargılamanın seyrini önemli ölçüde değiştirecek değerlendirmelerdir. Adli Tıp Kurumu’nda yapılacak olan bilirkişi incelemesinde de göz önüne alınacak olan bu tespitler, delillerin sahteliğini ortaya koyacak önemli bulgulardır. Mahkemeden tek beklentimiz, Adil Yargılanma Hakkı’na uygun, tarafsız yargılama yapılması ve objektif bir karar verilmesi noktasındadır” dedi.