İngiliz polisinin delillerle başı dertte.

Terörizm ve cinsel suç içerikli soruşturmalar da dahil olmak üzere İngiliz polisi tarafından ele geçirilen binlerce cihaz incelenmeyi bekliyor.

Bilgi edinme hakkı kanunu (Freedom of Information Act) kapsamında yapılan bir başvurunun sonucunda, 32 ayrı polis merkezinde aralarında cep telefonları, tablet, masaüstü bilgisayarın ve diğer elektronik delillerin bulunduğu toplam 12,222 cihazın inceleme için beklediği ortaya çıktı.

The Times gazetesinin geçen yıl yaptığı araştırmada da benzer rakamlar ortaya çıkmış, 33 ayrı polis merkezinde 12,667 cihazın inceleme için beklediği anlaşılmıştı.

Konuyla ilgili olarak, İngiltere ve Galler Polis Federasyonu’nun teknoloji lideri Simon Kempton, müfettişlerin uğraşmaları gereken dijital kanıt miktarlarıyla “bunaldığını” söyledi. Kempron açıklamasında, “Analiz edilmeyi bekleyen dijital cihazların sayısının geçen yıla göre değişmemiş, polisin iş yükü çok, bu verileri otomatik olarak çıkararak ve sıralayarak süreci hızlandırmaya yardımcı olabilecek teknolojiye yatırım yapma ihtiyacı var” dedi.

COVID19 salgını nedeniyle özellikle son haftalarda İnternet üzerinde işlenen suçların arttığını vurgulayan yetkililer; karantina prosedürlerinin insanları kısıtladığı, panikten faydalanan hackerların kişisel verileri çalarak Dark Web’de kayıt dışı yüz maskeleri ve test kitleri aldıkları ve sattıklarını tespit ettiklerini belirttiler. Dark Web’de pandemi ile ilgili olarak bu şekilde £1.8 milyon (15 milyon TL) değerinde ürün satıldığı belirlendi. Pandemi süresince yasadışı medikal ürün ticareti yapılan 6 İnternet sitesinin kapatıldığı anlaşıldı.

Londra Metropolitan Polisi, delillerin yüzde 60’ının üç ay, yüzde 39’unun üç ila 12 ay ve yüzde 1’inin 12 aydan fazla sürede incelenebileceğini tahmin ediyor.

Kaynak: E&T