Milliyet – Tuncay Beşikçi FETÖ’nün ByLock Tuzağını Çözüp Binlerce Kişiyi Haksız Yere Hapis Yatmaktan Kurtardı

“Mor Beyin” kumpasını çözen Tuncay Beşikçi ByLock tuzağının nasıl işlediğini anlattı.

11 bin 480 kişinin FETÖ haberleşme ağı ByLock’a irade dışı yönlendirildiğini anlatan Tuncay Beşikçi. Habertürk Haber Merkezi Müdürü Zülfikar Ali Aydın’a konuştu. Beşikçi, “Mor beyin programını ilk Ankaralı kadın avukatın telefonunda fark ettim” dedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’ nün gizli haberleşme ağı ByLock’u kullananlara yönelik çalışmalarda, 11 bin 480 kişinin iradesi dışında bu programa yönlendirildiğini belirledi. Adli bilişimci Tuncay Beşikçi, vatandaşların nasıl ByLock mağduru olduklarını anlattı. (internet)

Açıklamalar böyle devam ediyor… Sonuç; ByLock kullandı diye FETÖ şüphelisi olanlarla ilgili çalışma başlatıldı. Sadece bu nedenle şüpheli olanlar (FETÖ üyesi değil, Bank Asya’ya para yatırmamış vs) tahliye edilmeye başlandı. Bu ByLock tuzağı mağdurlarının sayısıyla ilgili 3540 kişi gibi bir rakam kulağıma çalınmıştı bilemiyorum tabi.

Her neyse sonuçta büyük bir hukuk faciası yaşanacakken bir adli bilişimcinin hassasiyeti sayesinde tuzak bozuldu. Bu insanlar suçsuz yere hapislerde yatacaklardı. Bu nedenle adli bilişimci Tuncay Beşikçi ve varsa başka bu konuda emeği geçen 15 Temmuz kahramanıdır. Zaten görevleri demeyin, kim görevini böyle hassasiyetle yapıyor ki.