OdaTV – İstanbul Belediyesi’nden kredi kartı skandalı

15 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilecek Vodafone 37. İstanbul Maratonu’nu için kayıt yaptıranların kredi kartı bilgilerinin tehlikede olduğu ortaya çıktı.

Bu yıl 15 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilecek Vodafone 37. İstanbul Maratonu’nu için kayıt yaptıranların kredi kartı bilgilerinin tehlikede olduğu ortaya çıktı.

42 Kilometre, 15 Kilometre ve 10 Kilometre kategorilerinde yarışma isteyen katılımcıların, www.istanbulmarathon.org adresinden online olarak kayıt yaptırmaları isteniyor.

Ancak 70-80 TL olan kayıt ücretini yatırmak için açılan sitenin hiçbir güvenlik önleminin olmadığı öğrenildi.

Adli Bilişim Mühendisi Tuncay Beşikçi, Twitter adresinden site ile ilgili uyarıda bulunarak “Güvensiz siteden toplanan kredi kartı bilgileriyle uluslararası organizasyon yapmak! SSL kullanmadığınız gibi Comodo Secured resmi koymuşsunuz. Gülünç duruma düşüyorsunuz. @VodafoneTR @ibbBeyazmasa Sitede ne SSL var ne 3D ödeme altyapısı. 20bin’den fazla koşucunun kredi kartı bilgileri tehlikede” diye yazdı.

Beyaz masa ise bu mesajlara karşılık “Uyardığınız için teşekkürler” cevabını verdi.

İşte o twitler:

SSL NEDİR

Açılımı Secure Sockets Layer (güvenli giriş katmanı) anlamına gelen SSL, server ile alıcı iletişimi esnasında verilerin şifrelenerek iletilmesini sağlar. Böylece web sitesinde alışveriş yapmak isteyen kullanıcının kredi kartı ve kimlik bilgileri şifrelenmiş olur.

Bugün neredeyse tüm alışveriş siteleri SSL sertifikası kullanıyor.