Sözcü – Balyoz’u çökerten bilirkişiler ByLock tuzağını da çözdü!

Balyoz ve Ergenekon kumpaslarında FETÖ’nün ürettiği delillerin sahteliğini ortaya çıkaran bilirkişiler Tuncay Beşikçi ve Koray Peksayar, ekim ayında da ByLock konusunda iki ayrı rapor hazırladı.

Peksayar, raporunda Mor Beyin isimli bir platformdan indirilen “Best Free Music, Freezy Müzik, Bul Dinle, Freezy Play Free Music Online, Mor German Engslish Dictionary, En Ucuz Fiyat, Mor Almanca-Türkçe Sözlük, Araba2.com” gibi programları indiren kişilerin de ByLock’un kullandığı IP adreslerine yönlendirildiğini ve böylece ByLock kullanıcısı gibi göründüklerini” tespit etti.

FİRARİ TÜBİTAK ÇALIŞANLARI

Bilirkişi Peksayar, MİT tarafından hazırlanan ByLock raporunda çelişkili IP adreslerinin yer aldığını vurguladı, web siteleri üzerinde gizlenmiş onlarca başka web sitesi adreslerinin bulunabileceğini, yalnızca belirli adreslere bağlantı kurulması nedeniyle kişilerin ByLock kullanıcısı olarak değerlendirilmesinin  mümkün olmadığını söyledi.

Beşikçi ve Peksayar, tuzak programları hazırlayan kişileri de tespit etti. Buna göre Mor Beyin isimli platformu eski TÜBİTAK çalışanı olan ve 15 Temmuz darbe girişiminden 4 gün sonra yurtdışına kaçan Kemalettin Cengiz Erbakırcı’nın, ‘Namaz Vakitleri, Kıble Pusulası’ isimli programları ise yine eski TÜBİTAK çalışanı olan firari Yasin Alpen’in geliştirdiği belirlendi.

Konuyu SÖZCÜ’ye değerlendiren CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin şöyle konuştu: ‘’Teknolojide her şey mümkündür. Kuruyemişçisinden ayakkabıcısına, profesörüne doktoruna kadar her alanda FETÖ’cüler tespit edildi. Ama bu güne kadar 9 AKP’li belediye başkanı dışında hiçbir siyasiye ulaşılmadı. Böyle ahtapot gibi çok kolu bulunan bir örgütün, siyasetin içine girmemesi düşünülemez. Listede 11 bin 480 kişinin yer aldığı söyleniyor. Bu kişiler arasında belediye başkanları, milletvekilleri, bakanlar düzeyinde isimler var mıdır? Başsavcı bu listeyi açıklamalı.”