Vatan – Eski bilirkişi zaman kaybettirdi

TUBİTAK bilirkişisi Yılmaz Çankaya hakkında tazminat davası açıldı.

5 yıldır tutuklu olan emekli Binbaşı Bektaş’ın, aleyhine rapor hazırlayan TUBİTAK bilirkişisi hakkında açtığı davadaki bilirkişi, eski kararların hatalı ve kusurlu olduğunu belirtti

Poyrazköy davasında yaklaşık 5 yıldır tutuklu olan emekli Binbaşı Levent Bektaş soruşturma aşamasında yanlış imaj alan TUBİTAK bilirkişisi Yılmaz Çankaya hakkında tazminat davası açtı. İstanbul 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme tarafsız bir bilirkişi atayarak yapılan imaj alma işleminin doğruluğu ve geçerliliğinin araştırılması, davaya konu olan delillerin incelenmesi ve önceki bilirkişi raporlarındaki ve tutanaklardaki çelişkilerin giderilmesini istedi.

Mahkemenin görevlendirdiği yeni bilirkişi Tuncay Beşikçi, dijital delilleri, emniyet tarafından hazırlanan tespit tutanakları ve Çankaya’nın hazırladığı raporların da içinde olduğu 40’a yakın belgeyi inceleyip mahkemeye raporunu gönderdi. Raporda “Elektronik deliller yapılarından dolayı yanlış bir uygulama durumunda kolaylıkla değiştirilebilir, bozulabilir ve yok olabilir” yorumunu yapan bilirkişi Beşikçi, “İncelemeler sonucunda bu davaya konu olan 1 Nolu CD ve 3 Nolu DVD birçok yönden ‘kabul edilebilir delil’ niteliği taşımadığı, kullanılamayacağı ve sonuca götürülemeyeceği tespit edilmiştir” dedi. Emniyetin hazırladığı tüm tutanakların eksik olduğunu ve bu tutanakların şüphe oluşturduğuna dikkat çeken Beşikçi, “Eksik hazırlanan raporlara ait şüphe oluşması doğal olarak değerlendirilmelidir” dedi.

Delile uygun değil

Bilirkişi Beşikçi imaj alma işleminin olay yerinde yapılmadığı için delilin değişikliğe uğrayıp uğramadığının kesin bir dille ifade edilemeyeceğini belirtirken,TUBİTAK tarafından incelendiğinde suç unsuru bulunan DVD ve CD’nin avukatlar tarafından başka bilirkişilere incelettirildiğinde suç unsuru bulunamamasını da Yılmaz Çankaya’nın imaj alma sırasında özensiz davranmasına, yanlış program kullanmasına ve imaj aldıktan sonra kontrol etmemesine bağladı. Beşikçi, eski bilirkişi Çankaya’nın en ciddi hatasının ise imaj aldıktan sonra kontrol etmemesi olduğunu vurgularken, raporunun sonuç kısmında, tutanak ve raporların mahkemelerde delil olarak kullanılmasına uygun olmadığını ve alınan imajların adli analiz için kullanılamayacağını belirterek, “Davalı Bektaş’ın para ve zaman kaybetmesine yol açtığı görüş ve kanaatine varılmıştır” dedi.