Aydınlık – ‘Mor beyin’de ilk tahliye

Telefonlara ‘ByLock izi’ bırakan ‘Mor Beyin’ aplikasyonunun tespitinin ardından, bin kişinin tahliye edilebileceği açıklanmıştı. İlk tahliye kararı bugün geldi

FETÖ’nün şifreli haberleşme programı Bylock’u kullandığı iddiasıyla, “Silahlı terör örgütü” üyeliği suçlamasıyla tutuklu yargılanan Saadet Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi avukat Mustafa Yaman, güncellenen ‘Bylock’ listesinde adının çıkartılması üzerine İstanbul 35. Ağır Mahkemesi tarafından tahliyesine karar verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, dün 11 bin 480 GSM numarasının irade dışında ByLock’a yönlendirildiğini açıkladı. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, “ByLock’a yönlendirildiği tespit edilen ve farklı illerde tutuklu bulunan yaklaşık bin kişinin, haklarında başka hiçbir delil yoksa tahliyesini talep edeceğiz” dedi. ByLock yönlendirmesini bir TÜBİTAK çalışanının yaptığı belirlendi.

MOR BEYİN NASIL İŞLİYOR?

FETÖ tarafından geliştirilen “Mor Beyin” yazılımıyla, aralarında namaz vakti, müzik ve oyun sitelerinin de olduğu 8 uygulamaya gizli ByLock bağlantısı yerleştirilmesiyle ilgili Aydınlık’a açıklamalarda bulunan Adli Bilişim Uzmanı Tuncay Beşikçi, “Bu kumpas FETÖ’nün ne kadar tehlikeli bir örgüt olduğunu, tezgâhladıkları şeytani kaos planlarını bir kez daha ortaya çıkardı” dedi. Balyoz, Ergenekon, Poyrazköy ve Odatv gibi davalarda hazırladıkları raporlarla sahtecilikleri ortaya çıkaran adli bilişim uzmanları Koray Peksayar ve Tuncay Beşikçi, söz konusu uygulamaları kullanan kişilerin farkında olmadan ByLock sunucusuna yönlendirildiklerini ve böylece telefonlarında “ByLock izi” oluştuğunu saptamışlardı. Kullanıcıdan bağımsız ve habersiz olarak gerçekleşen yönlendirme yüzünden, kullanıcının telefonunda ByLock programı yüklü olmadığı halde ByLock sunucusuyla bağlantı kurmuş gibi gözüküyordu.