KamuPersoneli – Bakan Soylu 102 Bin ByLock Kullanıcısının Olduğunu Açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, FETÖ’nün haberleşme aracı olan ByLock kullanıcısına ilişkin rakamları açıkladı. ByLock’un 102 binin üzerinde tekil kullanıcısı olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, FETÖ’yle mücadelede çarpıcı açıklamada bulundu.

FETÖ’yle mücadelede çarpıcı rakamları açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yapmış olduğu açıklamasında, bu zamana kadar örgütün gizli haberleşme programı ByLock‘un 102 binin üzerinde tekil kullanıcısı olduğunu ifade etti.

55 Bin Tutuklama Gerçekleştirildi

Bakan Soylu açıklamasında, darbe teşebbüsünün FETÖ’yle irtisaklı olduğu düşünülen 55 bin 665 tutuklamanın gerçekleştirildiğini belirterek, darbe girişimi üzerinden ABD’ye de göndermede bulundu.
FETÖ’nün haberleşme aracı olan ByLock’u namaz vakti, sözlük gibi 8 android programa yerleştirerek masum insanları kumpasa çekmesiyle ilgili incelemede sona gelindi. Güvenlik güçleri ByLock listelerini inceleyerek, söz konusu programları kullananları tek tek belirledi.

‘At İzi Kumpası’

FETÖ’nün haberleşme aracı olan ByLock’la masum insanları tuzağa çektiği açıklanmıştı. İlk olarak adli bilişim uzmanları Tuncay Beşikçi ve Koray Peksayar tarafından tespit edilen ve sonrasında güvenlik birimlerinin de araştırma yaptığı ‘at izi’ kumpasında ilerleme kaydedildiği ve rapor hazırlandığı aktarıldı. Güvenlik güçlerinin hazırladığı raporda ByLock kumpasının, namaz vakitleri, müzik programları, sözlük gibi sadece android telefonlara indirilebilen 8 uygulamaya gizlendiği belirlenmişti.

Söz konusu uygulamayı yükleyenlerin haberi bile olmadan telefonlarının çeşitli reklam ve gizli kodlarla ByLock sunucusuna yönlendirildiği ortaya çıkarılmıştı. Fakat, yüz binlerce örgüt üyesinin ortaya çıktığı ByLock listelerinde, bu ayrımın yapılmasının güçlüğü nedeniyle, FETÖ’cü olmayanlar da adli soruşturma ve yargılamalarda bulundu.

Tespit İçin Kriter Belirlendi

Karar’ın haberine göre araştırmalarda, bu programları telefonlarına indirenlerin tek tek tespit edilmesi için kriterlerin belirlendiği belirtildi. Bu kriterlerden birisi de hep aynı saatte ByLock’a girdiği görülenler olarak belirtildi.

Ayrıca, özellikle namaz saatlerinde bazı isimlerin programa girdiği saatlerin namaz vakitlerine denk gelmesi de başka bir kriter olarak kaydedildi.

Kaynak: KamuPersoneli Ankara