Nedim Şener – FETÖ’nün kullandığı son kavram; mağduriyet

Önce dini kullandı, sonra hoşgörüyü, ardından demokrasiyi, sivil toplum değerlerini ve örgütlerini. Gün geldi sopa olarak kullandığı hukuktan adalet dilenecek hale geldi. Sonra aileleriyle birlikte insanların hayatına kıyarken aklına gelmeyen insan haklarına sığındı.

Bir zamanlar aklına bile gelmeyen basın özgürlüğü ancak gazete ve televizyonlarına el konduğunda geldi.

En tepede elebaşı Fetullah Gülen’den başlayarak en alttaki öğrencisine kadar kötülüğe kurgulanmış bir örgüt olan Fetullahçı Terör Örgütü, 250 kişinin şehit olmasına, 2.193 kişinin yaralanmasına neden olduğu 15 Temmuz darbe girişiminin ardından şimdi de mağduriyetleri kullanıyor.

Olağanüstü Hal İlanı ile birlikte çıkartılan kanun hükmünde kararnamelerle birçok kişi kamu görevinden uzaklaştırıldı. Bunların çok büyük bölümü darbeye fiili iştirak edenler dahil terör örgütü ile ilişkili kişilerdi.

Haksız mağduriyetler 

Ama arada haksız yere mağdur olduğunu anlatan ve seslerini duyuramayan kitle var. Onlar seslerini duyurmaya çalışınca FETÖ’cüler hemen kendisini araya sokup gerçekten mağdur olanların arkasında kendi suçlarını aklamaya çalışıyor.

Bunun son örneğini FETÖ’nün “mor beyin” isimli kumpas uygulaması üzerinden telefonlarında Bylock kaydı çıkanların mağduriyetlerini ortaya koyan üç bilişim uzmanından birisi olan Tuncay Beşikçi paylaştı. Beşikçi twitter hesabından şu mesajı paylaştı; “Bylock indirip kullanan ve ‘belki bulunmaz’ diye inceleme umuduyla telefonlarını bana gönderme gafletinde bulunanların dikkatine. Bylock kullandıysanız bir şekilde tespit ediyor ve ilgili savcılığa bildiriyorum. Haberiniz olsun kalabalık etmeyin.”

Beraat ve takipsizlik alanlar

Düşünebiliyor musunuz, FETÖ gerçekten mağduriyete uğrayanlara yardımcı olmak isteyen bilişim uzmanlarını bile kullanmak isteyen bir kötülük örgütü.

Bunun yanında örneğin yalnızca sendika üyesi olduğu için KHK ile görevlerinden uzaklaştırılan insanlar da var. Bu nedenle eşi de açığa alınmış. Savcılığa başvurup takipsizlik kararı alınca eşi görevine iade edilmiş ama kendisi hâlâ açıkta ve telefonda çocuğuna ekmek götüremeyen bir baba olarak acısını paylaşıyor. Bunun gibi mahkemeden beraat kararı almış olunlar bir hayli fazla.

Bu durum, FETÖ için de kullanışlı bir alan yaratıyor. O mağduriyetlerin arkasına saklanan FETÖ’yü bu alandan çıkarmak için özellikle takipsizlik ve beraat kararı alanlar görevlerine iade bekliyorlar. Bu hem gerçekten mağduriyete uğramış insanlar için adalet borcu hem de FETÖ ile mücadele için atılması gereken bir adımdır.