Sytech akreditasyonunu kaybetti

İngiltere’nin en büyük dijital Adli Bilişim laboratuvarlarından Sytech, eski bir çalışanın şikayeti üzerine akreditasyonunu kaybetti.

Şikayet üzerine yapılan incelemede şirketin, yeni istihdam edilen elemanlara yeterli eğitimi vermediği ve polisten alınan dijital delillerin özel araçlarla Fone Fun Shop isimli cep telefonu tamir eden firmaya taşındığı, ayrıca bazı telefonların şifrelerinin açılması nedeniyle polise haber verilmeden İsrail menşeli Cellebrite firmasına gönderildiği kaydedildi.

Stoke-on-Trent merkezli Sytech şirketinin İngiliz polis birimleriyle çok sayıda anlaşması bulunuyor. Sytech yaptığı açıklamada, İngiltere Akreditasyon Servisi (UKAS) tarafından yapılan son incelemedeki bulguların “şifre çözme gerektiren telefon kullanımına referans vermediğini” söyledi. Şu anda telefonların yurt dışına gönderilmediğini belirten şirket, kilidini açmak için diğer laboratuarlara gönderilen tüm delillerin güvenli bir minibüste polis güvenlik iznine sahip bir sürücü tarafından taşındığını kaydetti.

Hükümete bağlı Adli Bilişim düzenleyicisi Gillian Tully, Sytech ile ilgili iddialar hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Genel olarak, delil zinciri oluşturmanın, adli tıp biliminin temel taşı olduğunu kaydeden Tullyi, “Adalet sistemi için çalışan tüm kuruluşlar bu gerekliliklerin ve bunlara bağlı kalmanın farkında olmalıdır, delil taşınma işlemleri süreklilik tesis etmezse davaları tehlikeye atabilir.” yorumunda bulundu.

Kaynak: Guardian