Tele 1 – 4 yıldır ByLock kullanıyorlar… “Kim bu 14 bin kişi”?

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, bugünkü ”Kim 14 bin kişi?” başlıklı yazısında, 4 yıldır ByLock kullanıcısı 14 bin kişiye açılmayan soruşturmaları yazdı.

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, bugünkü ”Kim 14 bin kişi?” başlıklı yazısında, 4 yıldır ByLock kullanıcısı 14 bin kişiye açılmayan soruşturmaları yazdı.

Adli bilişim mühendisi Tuncay Beşikçi ile görüşen Pehlivan, Beşikçi’nin yeni tespit edilenlere hemen soruşturma açıldığını ancak 14 bin kişilik gruba dört yıldır neden işlem yapılmadığını bilmediğini söylediğini aktardı.

Pehlivan ayrıca Beşikçi’nin ”Sahi, kim onlar? Mesela, ünlü bir eski başimamın yurtdışında olan yeğeni de 14 bin kişi içinde mi?” ifadelerini de aktardı.

Pehlivan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

”FETÖ’nün kumpas davalarını çökerten birçok raporda imzası olan adli bilişim mühendisi Tuncay Beşikçi ile sohbet ediyordum. “Keşke Avrupa’nın EncroChat’te yaptığı gibi titiz davransaydık. Bizdeki ByLock soruşturmalarında halen ciddi sorunlar var” diyordu. Açmasını istedim; şunları söyledi:

“Kaç kişinin ByLock kullandığı net değil. Resmi açıklamalara göre tüm detayları tespit edilebilmiş 25 bin gerçek ByLock kullanıcısı var. 50 bin kişi ise yalnızca güvenilirliği tartışmalı GSM kayıtları üzerinden yargılanıyor. Bu kayıtlar zamanında FETÖ kontrolünde olan TİB kaynaklı.

Bununla birlikte… Örgüt 2014’te ByLock sunucusundan geçmişe yönelik kayıtlarını sildi. Bir GSM operatörü de verileri hatalı tuttu. Bu nedenle 30 bin kadar kullanıcının içeriği hiç tespit edilemeyecek.”

Beşikçi, yıllardır ByLock konusunda yargı ve güvenlik bürokrasisine yardımcı olan bir isimdi. Kafasını kurcalayan önemli bir nokta vardı:

“Henüz adli işlem görmeyen yaklaşık 14 bin kişinin olduğunu düşünüyorum. Yeni tespit edilenler için derhal soruşturma başlatılıyor. Ama 14 bin kişilik gruba dört yıldır neden işlem yapılamadığına dair henüz açıklama yapılmadı. Sahi, kim onlar? Mesela, ünlü bir eski başimamın yurtdışında olan yeğeni de 14 bin kişi içinde mi?”

Çok çarpıcı bir iddiaydı Beşikçi’nin bu dediği. Telefonu kapatırken ise şöyle bitirdi konuşmasını:

“Ben İçişleri Bakanı’nın da Adalet Bakanı’nın da ByLock meselesinde yanlış bilgilendirildiğini düşünüyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ByLock ve FETÖ konusunda haklı iken haksız duruma düşmemelidir. İsterlerse, daha önce de yaptığım gibi tüm bu dediklerimi delilleriyle ortaya koyabilirim.”

Bakalım, Tuncay Beşikçi’nin bu çağrısına ve kaygısına nasıl yanıt verilecek… ”

Kaynak: Tele 1